تبلیغات
هرکی هرکی - اپیدمی ایدز در ایران
 
هرکی هرکی
خدایا... در انجماد نگاه های سرد این مردم... دلم برای " جهنمت " تنگ شده است!
                                                        
درباره وبلاگ

هرکس مایل به تبادل لینکه منو لینک کنه و بهم خبر بده تا لینکش کنم
مدیر وبلاگ : مهرداد امیری
نظرسنجی
زندگی بدون چی معنی نداره؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 آمار ایدز در ایران رو به افزایش است. این را دیگر همه می‌دانند. حالا همه دیگر بر این موضوع اتفاق دارند که ایدز در ایران دارد به مرحله هشدار می‌رسد.

 ایران دو موج اپیدمی ایدز را پشت سر گذاشته است، به گونه‌ای که از سال 65 تا اوایل دهه 70 بیشترین موارد ابتلا به HIV ایدز مربوط به استفاده از فرآورده‌های خونی آلوده از سوی مبتلایان به بیماریهایی چون هموفیلی و تالاسمی بود. در این شرایط ایدز در ایران به‌کندی شیوع می‌یافت.

از اواسط دهه 70 به علت تزریق مشترک معتادان تزریقی،‌ ایدز به شدت در زندانها گسترش پیدا کرد و ناگهان آمار ابتلا به این بیماری در ایران افزایش پیدا کرد. بدین ترتیب ایران وارد موج دوم ایدز شد که هنوز هم تبعات آن را تجربه می‌کند البته از حدود 8 سال پیش اجرای برنامه‌های کاهش آسیب اعتیاد با تمرکز روی جمعیت معتادان تزریقی در زندانها و خارج از آن، موجب کنترل شیوع HIV ایدز در بین معتادان تزریقی شده است. در این شرایط به تدریج راه سرایت جنسی گسترش پیدا می‌کند. بنابراین باید آموزش و پیشگیری در این زمینه صورت گیرد تا راه سرایت جنسی، غالب نشود.

 اما شاید باید یکی از مسئولانی که در چند سال اخیر سعی کرده که در مورد مبتلایان به ایدز و آمار آن‌ها تعارفی با کسی نداشته باشد، مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت دولت دهم است که در چندماه اخیر در مصاحبه‌هایی که انجام داده، حتی سعی کرده پا را روی خط قرمزهایی که همیشه در مورد مبتلایان به اچ آی وی مثبت و راه‌های ابتلای به آن وجود داشته، بگذارد و بعضی نکته‌ها را در این مورد روشن‌تر کند.

بعد از آنکه وزیر بهداشت چندی پیش نسبت به شیوع ایدز از طریق رفتارهای جنسی پرخطر هشدار داد، چند سال پیش در اظهارنظری جالب گفته است که « باید در نظر داشت که تا سال87 تعداد مبتلایان به ایدز از طریق جنسی 8.3 درصد کل مبتلایان بود اما در سال 87 این میزان 13.3 درصد شد لذا با یک آتشفشان ایدز از طریق جنسی روبه‌رو هستیم به طوری که اگر این روند ادامه یابد ظرف 5 سال آینده شیوع ایدز از طریق جنسی 5 برابر می‌شود.» دستجردی در حالی این سخنان را بر زبان آورده است که آمارهای داخلی و جدیدترین آمار سازمان جهانی بهداشت هم بر این موضوع صحه می‌گذارند؛ هرچند هنوز در بیشتر آمارهایی که از سوی نهادهای داخلی در مورد انواع راه‌های ابتلای افراد به ایدز منتشر می‌شود، بر پایین بودن تعداد افرادی که از طریق روابط جنسی به این ویروس مبتلا شده‌اند، اصرار می‌شود.

آمارهای رسمی می‌گویند: 22 هزار نفر مبتلا به ایدز در ایران


براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تا اول مهر ماه سال 89 مجموعا 21 هزار و 890 فرد مبتلا به HIV/AIDS‌ در کشور شناسایی شده‌اند که 2/92 درصد آنها را مردان و8/7 درصد را زنان تشکیل می‌دهند. تاکنون 2 هزار و 603 مبتلا به ایدز شناسایی شده و 3 هزار و 927 نفر از مبتلایان فوت کرده‌اند.

 

این در حالیست که بر اساس آمار سه ماهه چهارم سال 88 ، تعداد مبتلایان به این بیماری 20 هزار و 975 مورد بوده بنابراین در سه ماه اول سال جاری 460 مورد جدید ابتلا به HIV ایدز شناسایی شده که به معنای 5 مورد در هر روز است. این 460 مورد از طریق مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی و بدون احتساب آمار مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری هلال احمر گزارش شده است که نشاندهنده روند بسیار معقول و متعادلی است.

با تقسیم 460 مورد بر 86 مرکز در می‌یابیم که هر مرکز در طول سه ماه، شش مورد جدید را گزارش کرده است. این وضعیت به این معناست که یا توانسته‌ایم HIV ایدز را در کشور خوب کنترل کنیم یا مراکز مشاوره عملکرد خوبی ندارند و پراکندگی جغرافیایی آنها به گونه‌ایست که افراد در معرض ابتلا به HIV ایدز به آنها دسترسی ندارند.

براساس این گزارش، 7/46 درصد از مبتلایان به HIV‌ در زمان ابتلا، در گروه سنی 34 - 25 سال قرار داشته‌اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

علل ابتلا به HIV‌ در بین کل مواردی که از سال 1365 تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد (9/69درصد)، رابطه جنسی (3/9درصد)، دریافت خون و فرآورده‌های خونی (1/1 درصد) و انتقال از مادر به کودک (7/0 درصد) بوده است. راه انتقال در 19 درصد از این گروه نامشخص مانده است.

زنان به علت ساختار دستگاه تناسلی خود از راه سرایت جنسی بین 4 تا 10 برابر مستعدتر از مردان برای ابتلا به ایدز هستند. البته در جهان تعداد زنان و مردان مبتلا به ایدز نزدیک به هم است اما در ایران چون بیشترین عامل ابتلا به HIV ایدز، تزریق مشترک است و تعداد معتادان مرد بیشتر است آمار مردان بالاتر است

در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال 1388 گزارش شده است، اعتیاد تزریقی 1/71 درصد، برقراری روابط جنسی 18 درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک 7/1 درصد را تشکیل داده است. در 2/9 درصد از موارد شناسایی شده در این سال، راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.

منابع
1
2
3